Domaine des Monts Luisants

Jean-Marc Dufouleur driver en liten domän på 3,39 hektar i Beune men som täcker in tre och en halv appellationer, Morey Saint-Denis en Pierre Viront, Morey Saint-Denis Monts Luisants och Morey Saint-Denis Genavrières. Marken ligger i den inte helt okända byn Morey Saint Denis, vars berömda grannar är Gevrey Chambertin och Chambolle Musigny. Jean-Marc tog över 1999 av sin far Bernard Dufouleur 1999. Att använda naturliga och arbetsintensiva metoder för hand är en självklarhet för att se till att få friska druvor. Det kräver omsorg och tålamod inte minst är plockningen viktig. Endast fulla klasar används i vinframställningen.

”Jag försöker göra det bästa möjliga – druvorna är ju perfekta som de ärmen det finns många saker som kan gå fel” säger Jean-Marc.

Jäsningen sker vid låg temperatur, därefter lätt pressning. Vinerna lagras på äldre ekfat. Den totala vinproduktionen är cirka 15 000 flaskor.

  • Vingård: Domaine des Monts Luisants
  • Region: Morey-Saint-Denis, Côte-d’Or, Bourgogne
  • Druvor: Pinot Noir
  • Odling: Ekologiska samt biodynamiska principer. Ej certifierad.